100 lat nie jest zbyt długim okresem zważywszy cały okres istnienia Ziemi. Jest jednak wystarczająco długi, by ją zniszczyć. Organizacje międzynarodowe apelują, aby państwa członkowskie dbały o ekologię na swych obszarach. Naukowcy prowadzą badania nad wpływem niektórych substancji i gazów na klimat i przyrodę. Coraz głośniej mówi się o kwaśnych deszczach, o ocieplaniu się klimatu na Ziemi oraz o dziurze ozonowej. Pojawiają się coraz to nowsze pomysły na naprawę wielu zniszczeń w atmosferze, jakich dokonaliśmy.
Pojawiają się pytania, czy wielu zmian zaobserwowanych w przyrodzie można było uniknąć. Czy gdybyśmy prowadzili inny tryb życia zmiany te również by nastąpiły? Czy dziura ozonowa była nam pisana, czy może ludzie spowodowali jej powstanie? Te i wiele innych pytań cały czas pozostają bez odpowiedzi. Obserwacje tego zjawiska trwają. Produkcja freonów została ograniczona. Czy wpłynie to na zniknięcie problemu?
Natura daje nam nauczkę za każde nasze niepożądane działanie. Wszystko w przyrodzie jest ze sobą połączone, zrównoważone. Jeżeli naruszamy którykolwiek z jej elementów, pojawi się problem w innym miejscu, który będzie nam wyraźnie dokuczał. Z naturą trzeba się liczyć. Pozwala nam żyć i brać pełnymi garściami potrzebne nam surowce. W zamian oczekuje od nas tego, co pozwoli jej istnieć i rozwijać się.