Ozon, czyli trójtlenek, jest bezbarwnym gazem o charakterystycznym zapachu. W atmosferze istnieje jako jeden z milionów jej składników. Jego częstotliwość występowania wśród innych to 1 cząstka ozonu na 10 mln innych cząstek atmosferycznych.
Ozon jest wytwarzany przez promieniowanie ultrafioletowe bądź przez uderzanie piorunów i wybijanie energii w czasie burzy. Jest świetnym „zabójcą” bakterii i wirusów.
Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do życia na Ziemi. Wiele procesów zachodzących w przyrodzie nie mogłoby być zrealizowanych, gdyby nie odpowiednia temperatura, światło oraz potrzebne pierwiastki chemiczne. Słońce pomimo swej pozytywnej energii posiada również siłę niszczycielską.
Wysyła na Ziemię wiele rodzajów promieni ultrafioletowych. Większość z nich jest zatrzymywana w stratosferze przez warstwę ozonową. Gdyby dotarły one do powłoki ziemskiej mogłyby zniszczyć wiele organizmów żywych, w tym człowieka.
Niepożądana ilość promieniowania ultrafioletowego powoduje powstawanie nowotworów złośliwych. Wiele osób choruje niestety na raka skóry, co mogło być spowodowane promieniami ultrafioletowymi. Mechanizm obronny ciała człowieka wytwarza najpierw melaninę, która powoduje nasze zadowolenie, gdyż przejawia się opalenizną. Po nadmiernym wystawianiu mechanizmu obronnego na próbę, może przegrać on walkę z ultrafioletem.